Daha İyi Konuşmanın 10 Altın Kuralı

 
Hanımlar beyler merhabalar bugün size en çok sevdiğim "TED TALKS"  konuşmalarından birisi olan "Celeste Headlee"nin konuşmacılığını yaptığı "Etkili Konuşmanın 10 Altın Kuralı" konuşmasından önemli kısımları aktarmak istiyorum. Ted Talks konuşmalarını dinlemek çok hoşuma gidiyor aslında bize sunulmuş bedava kurs gibi bir şey. Birçok insanın tecrübelerinden ücretsiz olarak faydalanma imkanı sunuyor bana göre. Zaman zaman bu beğendiğim konuşmaları bloğumda sizlerle paylaşacağım. Şimdi konumuza geçelim;
Celeste bir gazeteci, sanırım sunuculukta yapmış çünkü konuşmasında bundan da bahsediyordu ve bu işi ne kadar iyi yaptığına dair tüyolar vermişti gelin o tüyoların ne olduğuna bir bakalım...

KURAL 1 : ASLA BİRDEN FAZLA İŞİ AYNI ANDA YAPMA
Konuşmak istiyorsan konuş, istemiyorsan konuşma; ama asla ikisinin arasında kalma. Çünkü eğer bir konuşmacı olarak konuşmana odaklanamazsan veya karşındakini dinleyemezsen söylemek istediklerini aktaramaz ve öğrenmek istediklerini alamazsın.

KURAL 2 : AHKAM KESME
Her konuşmaya bir şeyler öğrenmek amacıyla katılmalısın. Konuşmacı Celeste bu kısımda bize "Bill Nye"nin biz sözünü aktarıyor.
"Karşılaşacağın herkes senin bilmediğin bir şeyleri biliyordur."

KURAL 3 : SONU AÇIK OLAN SORULAR SOR
Karşıdakine "Kim, Ne, Nasıl, Nerede,Neden" ile başlayan sorular sor. Eğer karşındaki insana sadece Evet veya Hayır cevabını alacağın sorular sorarsan basit bir yanıt istiyorsun demektir. Onların bir şeyleri açıklamasına izin ver.

KURAL 4 : AKIŞINA BIRAK
Farklı düşünceler aklına gelecektir. Onları zihninden çıkarmalısın.

KURAL 5 : BİLMİYORSAN BİLMEDİĞİNİ SÖYLE
Konuşman basit olmamalıdır, bilmediğin bir şeyi söylemekten korkmamalısın, biliyormuş gibi yapmak gerçekten seni komikleştirir.

KURAL 6 : KENDİ TECRÜBENİZİ BAŞKASININKİ İLE KIYASLAMAYIN
Durumlar aynı değil, hiç bir zaman aynı değildir. Tüm tecrübeler bireyseldir ve en önemlisi bu seni ilgilendiren bir konu değil !! Ne kadar harika olduğunu ispat etmene gerek yok ya da ne kadar acı çektiğini..."Konuşmalar; reklam fırsatları değildir."

KURAL 7 : KENDİNİ TEKRARLAMA
Sürekli kendi yaptıklarını karşılaştırmaktan vazgeç. Bu çok küçük düşürücü ve gerçekten sıkıcı. Hepimiz buna meyil ederiz.

KURAL 8 : YAS TUTMAKTAN UZAK DUR
İnsanlar sadece seni önemsiyor. Neleri beğendiğini önemsiyorlar, ortak noktalarınızı. Bu nedenle detayları bir kenara bırak, onları unut.

KURAL 9 : DİNLE
Belki de en önemli kural... Neden birbirimizi dinlemeyi tercih etmiyoruz ?  Sadece konuşmak istiyoruz.

KURAL 10 : ÖZ KONUŞUN
Konuşmacı burada bize kız kardeşinin bir sözünü aktarıyor. Ben izlerken gülmüştüm. Söylediği söz şöyle "İyi bir konuşma kısa bir etek gibidir. Dikkat çekecek kadar kısa, ana konuyu kapatacak kadar uzun" :)))

Celeste Headlee konuşmasını bitirmeden önce bizlere "Diğer İnsanlarla İlgilen" ve "Unutma ağzı açık olan birisi bir şeyler öğrenmiyordur" diyerek aslında iletişim içinde karşıdaki kişiyi dinlemenin ne kadar önemli olduğunu tekrar vurguluyor ve şu sözlerle konuşmasını bitiriyor.
"Mümkün olduğunca ağzımı kapalı tutmaya çalışıyorum, aklımı açık tutuyorum ve hayret etmek için hep hazırım. Hiç hayal kırıklığı yaşamıyorum. Sen de aynı şeyleri yap... Dışarı çık, insanlarla konuş, insanları dinle ve daha da önemlisi hayret etmeye hazır ol"

Yazı bildirimi almak istiyorsanız yukarıdaki "Abone Ol" kısmından bloğuma abone olup mail bildirimleri alabilirsiniz. Teşekkür ederim.

Yusuf Cihan


Yorumlar

 1. Gerçektende kısa, öz konuşulan ve bedava bilgi ve tecrübe kaynağı olan bir alan tedx’ler bencede.
  Aynı şekilde bende güldüm çok iyi özetlemiş konuyu ����

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teds'lerden bu konuda çok yardım alıyorum. Her şeyi farklı bir şekilde özetlemenin mutlaka bir yolunu buluyorlar :))

   Sil

Yorum Gönder