Yapay Zeka; İnsanlığın Kurtuluşu mu Sonu mu ?Evet beyler bayanlar.. Bir önceki yazımın beyinle ilgili olmasından sonra bu ay ki son yazımın da yapay zekayla olmasının mantıklı olacağını düşündüm. Biraz bakalım; yapay zeka hakkında ne biliyoruz ? Yapay zeka, insan zekasından bağımsız hareket eden bir sistem. İnsanlar tarafından meydana getirilen ama insanların yapamadığı bir çok alanda devreye giren akıllı cihazlar, makinalar... Maalesef bundan geri duramayız ama bununla ilgili tehlikeleri ve tehditleri de bilmemiz gerekir. Neden direk tehdit ve tehlikeden başlıyorum, çünkü bana göre yapay zeka ciddi manada insanlığın başına büyük belalar açabilir fakat büyük oranda insan hayatını kolaylaştıracağını da söyleyebiliriz. Her şeyde olduğu gibi; elbette oluşabilecek olan tehditler ve iyi giden fırsatlar var.

Yapay zekayla bir çok meslek son bulurken yeni doğan bir çok meslekler de meydana geliyor. Dünya Endüstrisi 4.0'a giderken aynı zamanda 2030 yılında Mars'a seyahatlerin tamamen gerçekleşmiş olacağı konuşuluyor. Yani arkadaşlar ciddi manada dünya bir yere doğru gidiyor... Peki bu gidiş nereye ? Elbette ki "MECBURİ ŞEFFAFLAŞMAYA"
Mecburi şeffaflaşmadan kastımız ne peki ? Mahremiyet olabilir mi ? Ta kendisi. Yapay zeka sadece iş yapan, bulaşık yıkayan veya herhangi bir işle uğraşan bir robot olarak düşünülmemeli.
Şu an "IoT (Nesnelerin İnterneti)" [Tıklayarak ZobaKit sitesinde yazdığım yazıya ulaşabilirsiniz] teknolojisiyle; internet, artık hayatımızda su kadar önemli bir konuma geldi. 5 yıl kadar bir süreye daha kalmadan, internet ağaçların dallarında dahi kullanılabilir bir hale gelecek, peki bu meseleyi biraz açacak olursak !! Mesela buzdolaplarımızın içindeki meyve ve sebzeler; bayatladıkları, çürüdükleri zaman kullanıcıya mesaj atabilecek.
Akıllı ev otomasyon sistemleriyle eve gitmeden tüm işler uzaktan halledilebilecek.
Arabalar, araçlar; bunların kontrolü uzaktan sağlanabilecek.
Ve bunlar aklımıza gelen en basit şeyler. Bu teknoloji içinde tüm veriler bir bulut sisteminde toplanacak ve kullanıcıya ait tüm bilgilere erişim belki de bir evin hacklenmesiyle mümkün olabilecek. Belki ilk duyanlarınıza saçma bile gelebilir fakat hacklenen bu cihazlar bir katil yazılım görevi dahi görebilir. Sonuçta her insanın aynı şeyi aynı amaçla kullanmadığını hepimiz biliyoruz. "İnsanın içi ne kadar karanlıksa, ürettiği de o derece karanlıktır".

Peki kontrol edilemeyen bir yapay zeka neler yapabilir ? Bu konuyla ilgili Elon Musk ve Mark Zuckerberg'in tartışmasını hatırlayalım. Zuckerberg; konuyla ilgili yapay zekanın korkulacak bir şey olmadığını ve bu kadar tedirgin hareket edilirse, dünyanın gelişime kapalı olduğu ile ilgili bir tweet atmıştı. Amerikalı Mühendis Elon Musk ise yapay zekaların belli kanuni kurallar çerçevesi içinde ve tedbirli adımlarla gelişim göstermesini savunuyordu. Peki sonra ne oldu ? Facebook'un geliştirdiği 2 yapay zeka kendi aralarında kimsenin bilmediği bir dil oluşturdu ve ingilizce haricinde bu dille konuşmaya başladı. İlk başta; konudan sorumlu mühendisler, bunun bir hata ve arızadan kaynaklı olduğunu düşündüler fakat bir zaman sonra yapay zekaların kendi aralarında bir dil geliştirdiğini anladılar. Yapacak bir şey bulamadıkları için projenin durdurulması kararına varıldı. Beyler bayanlar aslında işin karanlık tarafına baktığımızda; insan olmayan birisinin, insanlardan daha zeki olması kulağa çokta hoş gelmemeli. Stephen Hawking'in de dediği gibi bu sistemler kendini otomatik güncellemelerle geliştirip, sürekli genişletebilir ve tüm olasılıkları  değerlendirerek bizim hayal ederken dahi zorlandığımız bir çok şeyi yapabilirler. Bir zaman sonra kendi yazılımlarını dahi kendileri geliştirebilecekler. Kısacası hanımlar beyler;
"İnsan eliyle yükseltilmiş bir yapay zeka, insanlık için büyük bir şansta olabilir, insanlığın sonu da..."

Yazımı bitirmeden önce size bu konuyla ilgili bir kaç Holywood filmi ve yabancı diziler önermek istiyorum.

FİLMLER

Chappie : Yapay zeka robotlarından yapılmış olan bir polis ordusunu anlatıyor.
Ex Machine : Kendi öğretmenine aşık olup, onun için cinayet işleyen bir yapay zekanın konusu ele alınıyor.
Kartal Göz : Daha çok nesnelerin internetiyle alakalı olan bu film, her alanda bir mahremiyetimizin kalmadığını ve izlendiğimizi gözler önüne seriyor.
Snowden : Ne yazık ki bu yaşanmış bir olay, filmi izledikten sonra araştırabilirsiniz. FBI belgeleri içinde hepimize ait mahrem bilgilerin olduğunu ve önemli ya da önemsiz kim olursa olsun herkesin bilgilerinin bir gün kullanılacağını anlatan harika bir film. Aslında George Orwell'in 1984 adlı romanında ki Büyük Biraderin Gözü meselesini ben buna çok benzettim. İzleyip karar verin.
Başlıca saydığım bu filmleri şiddetle tavsiye ediyorum ve son olarak DİZİLER'e bakacak olursak;
Black Mirror : İlerleyen teknoloji ve günümüz sistemi için eleştirel yaklaşım yapan harika bir İngiltere dizisi, dizinin her bölümü birbirinden farklı kısa film formatında gibi. İzlemeyen izlesin bi zahmet.
Mr.Robot : Ulaşılması zor sandığınız bilgilere anında ulaşabilen bir hacker grubu ve şizofren karakterimizle tanışıyorsunuz bu dizide. Her ne kadar 2.sezon herkes için sıkıcı gibi gözükse de sistemle ilgili tüm mesajlar bence resmen bu sezonda verilmişti. Yani evet !! Bu da tavsiyelerim arasında bir bakıp göz gezdirebilirsiniz.
WestWorld : Bu diziyi çoğu kişiden öneri olarak aldım fakat henüz izlemeye fırsatım olmadı. Eğer siz izlemişseniz görüşlerinizi yorum olarak bırakabilirsiniz ve bunun haricinde önermek istediğiniz dizi veya filmler varsa aynı şekilde yine yorum olarak bırakabilirsiniz.

Yazımı sonuna kadar okuyan arkadaşlara teşekkür ederim, mail bildirimleri almak isterseniz yukardaki "Abone Ol" kısmından bloğuma abone olabilirsiniz.

Yusuf Cihan

Yorumlar

 1. yapay zeka hakkında güzel bir yazı olmuş ayrıca sonda dizi ve film önerisi yapmanız hoşuma gitti izlemeye çalışacağım hatta bir ekleme de ben yapayım: Blade Runner

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim sevgili Talha :)) dizi önerine en kısa zamanda bakacağım :)

   Sil
 2. Sayfanıza abone olamadım neden acaba yardım eder misiniz efendim ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Abona Ol kısmından abone olursanız sanırsam mailinize bir aktivasyon linki gelecek ona tıklayarak aboneliğinizi aktive edebilirsiniz. Çok teşekkür ederim

   Sil
 3. Ben mi yapamadım anlamadım ki. ☺öğrencilere güya link attım onlar katılsın diye ben yapamadım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim :) az sonra kendim de deneyeceğim eğer bir problem varsa umarım giderebilirim

   Sil

Yorum Gönder